Architektura islamu

Architektura islamuOd samego niemal początku dla europejczyków architektura islamu była czymś wyjątkowym. Czymś, co było takie inne, takie fascynujące. A jaka jest w rzeczywistości architektura islamu? Jakie elementy nadają jej niepowtarzalny charakter?

Pierwszym elementem bardzo charakterystycznym są kopuły, których przekrój bardzo często ma kształt półelipsy bądź też paraboli. Drugim elementem, który wyróżnia styl architektury islamskiej jest występowanie dużej ilości łuków. Dalej mamy bardzo charakterystyczne, rozległe dziedzińce. Jeśli chodzi natomiast o elementy dekoracyjne, to tutaj architektura wyróżnia się pięknymi ornamentami, których istotę stanowi kaligrafia.

Architektura islamu od europejskich stylów odróżnia się głównie tym, że uwaga obserwatora kierowana jest przede wszystkim na wnętrze. A nie, jak ma to miejsce w Europie, w pierwszej kolejności na zewnętrzne piękno budowli. I jeszcze jeden bardzo charakterystyczny element, a mianowicie- motyw roślinny, prezentowany często w jasnych i nasyconych barwach.

Podobne wpisy o turystyce:

About the author /


Related Articles

Inne wpisy: