Zaczarnie szkoła

Wycieczka klasy VI w Góry Świętokrzyskie

5 czerwca uczniowie klasy VI pod opieką wychowawczyni Katarzyny Hobler i pani Iwony Skickiej wyruszyli na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. W strugach deszczu, lecz w doskonałych humorach, wyruszyliśmy zwiedzać najpiękniejsze zakątki województwa świętokrzyskiego. Pierwszym punktem naszej wyprawy była Tokarnia.

Spacerując po blisko 65 ha Parku Etnograficznym poznaliśmy rodzaje zabudowy z XVIII i XIX wieku z różnych subregionów Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej. Oprócz typowych dla minionych wieków rodzajów zabudowań zobaczyliśmy także ówczesne kościoły, szkoły, sklepy, apteki, warsztaty rzemieślnicze. Następnie udaliśmy się do Chęcin, gdzie poznaliśmy historię miejscowości i królewskiego zamku (z przełomu XIII/XIV wieku), który góruje nad miastem. Ostatnim punktem naszego planu dnia były Kielce. W stolicy województwa świętokrzyskiego spacerowaliśmy po ulicy Sienkiewicza i podziwialiśmy przylegające do niej zabytki. Następnie udaliśmy się do Ośrodka Caritas w Kaczynie, gdzie mieliśmy zaplanowany nocleg. Po zakwaterowaniu się i szybkiej toalecie aktywnie spędzaliśmy czas grając w piłkę nożną, siatkówkę i koszykówkę. Każdy znalazł coś dla siebie… Wieczorem przy ognisku piekliśmy kiełbaski i cieszyliśmy się swoim towarzystwem. Zanim rozpoczęła się cisza nocna doskonale bawiliśmy się na dyskotece zorganizowanej w naszym ośrodku. Następnie udaliśmy się na zasłużony odpoczynek by zebrać siły przed kolejnym, pełnym emocji dniem.

Środowy ranek przywitał nas piękną, słoneczną pogodą. Tuż po śniadaniu udaliśmy się do Kościoła Parafialnego pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II w Kaczynie, gdzie oglądaliśmy pamiątki związane z naszym Papieżem i modliliśmy się przy relikwiach naszego wielkiego Rodaka. Po chwili refleksji udaliśmy się do Borkowa nad zalew. Po relaksującym spacerze pojechaliśmy do miejscowości Święta Katarzyna, gdzie rozpoczęliśmy wspinaczkę na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę 612 m n.p.m. Szlak prowadził przez lesiste tereny Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na trasie naszego marszu trafiliśmy do źródełka świętego Franciszka. Opowieści głoszą, iż woda ta jest lekko mineralizowana i ma cudowne właściwości lecznicze. Każdy z nas zaczerpnął orzeźwiający łyk i wyruszyliśmy w dalszą drogę. Po około godzinie dotarliśmy na szczyt. Mimo zmęczenia wszyscy byli dumni z siebie, że udało się zdobyć najwyższy szczyt najstarszych gór w Polsce. Zejście ze szczytu okazało się zdecydowanie łatwiejsze niż wspinaczka… Następnie pojechaliśmy do miejscowości Święty Krzyż by zdobyć drugi co do wysokości szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysą Górę (Łysiec) – 594 m n. p. m. W drodze na szczyt podziwialiśmy gołoborze – charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich rumowiska skalne. Następnie poznawaliśmy najpiękniejsze okazy fauny i flory w Muzeum Przyrodniczym Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na koniec udaliśmy się do opactwa pobenedyktyńskiego, w którym przechowywane są relikwie drzewa krzyża świętego podarowane w XI w. przez św. Emeryka. Po dwóch dniach pobytu w Górach Świętokrzyskich pełni emocji i nowych doświadczeń wróciliśmy do Zaczarnia!