Konkurs o Januszu Korczaku

Dzień Ziemi – opowieści z Czarnego Lądu czyli spotkanie z podróżnikiem

Dnia 26.04 2013r. klasy I-VI uczestniczyły w szkolnych obchodach Dnia Zdrowia i Dnia Ziemi. W tym roku były one podzielone na trzy części:

* Światowy Dzień Ziemi – największe ekologiczne święto świata od 1970 roku, obchodziliśmy go pod hasłem „Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE”.
Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami (I. Skicką i J. Wróblewską) przygotowali, krótką ale treściwą inscenizację dotyczącą Elektośmieci i dbania o naszą planetę. Oprócz wpadających w ucho piosenek, które zaśpiewał dla nas chór wraz z D. Augustynem, uczniowie korzystając z serwisu szkolazsse rywalizowali ze sobą online w zbieraniu elektrośmieci.

* Dzień Ziemi – opowieści z Czarnego Lądu czyli spotkanie z podróżnikiem SAMUELEM KEMPSKIM, który opowiadał o „Wyprawie do RPA”
Dzieci miały możliwość poznać największe miasta RPA (Johannesburg i Kapsztad), zwyczaje i życie Zulusów, Addo National Park (Park Narodowy Słoni) oraz inne ciekawe miejsca południowej Afryki. Pan Samuel opowiedział wiele przygód, które miały miejsce w czasie trwania wyjazdu. Przekazał także setki informacji i ciekawostek istotnych dla danego rejonu. Uczniowie dotarli na Przylądki Igielny i Dobrej Nadziei, odwiedzili wioskę Zulusów goszcząc na weselu. Poznali historię Nelsona Mandeli i pojęcie apartheidu, zobaczyli strusie w Oudtshoorn oraz Wielką Dziurę w Kimberley i diamenty. Przekonali się czy Góra Stołowa faktycznie jest płaska jak stół, zobaczyli skok na bungee z wysokości ponad 200 metrów. Po pokazie każdy uczeń mógł dotknąć strusie jajo i przymierzyć ślubny strój zuluski. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania….

* Światowy Dzień Zdrowia 2013.
Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia z okazji rocznicy powstania WHO w 1948 roku. Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów dotyczący zdrowia publicznego na świecie. Hasłem tegorocznej kampanii jest „Healthy Heart Beat” – „Zdrowe bicie serca, zdrowe ciśnienie krwi”.
Uczniowie kl. VI przygotowali scenkę, która uzupełniona była prezentacją tematyczną w Prezi, którą wykonały uczennice K. Nytko i P. Oślizło.