4 kwietnia 2018 r.

Wyjazd do muzeum w Oświęcimiu i pielgrzymka na Jasną Górę

Powrót syna marnotrawnego

Rozstrzygnięcie Rodzinnego Konkursu
          ”Piktogram - cicho i bezpiecznie ..."

W środę, tuż po Świętach Wielkanocnych, uczniowie klas III A i III B gimnazjum naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce autokarowej do byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu – Brzezince oraz pielgrzymce na Jasną Górę, do tronu Królowej Polski. Nad całością wyjazdu czuwali nauczyciele: wychowawcy klas, pani Jolanta Kolak, pani Katarzyna Maślanka oraz ks. katecheta Kazimierz Kruczyński.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie muzeum byłego obozu w Oświęcimiu. Uczniowie poznali historię tego miejsca i uświadomili sobie, że tutaj dokonano masowej zagłady ludzkości ze szczególnym okrucieństwem wobec narodowości żydowskiej, cygańskiej, polskiej, a także innych narodowości słowiańskich. Z kolei pobyt w Brzezince pokazał skalę masowej eksterminacji przywożonych tutaj ludzi, którzy pracowali i umierali w nieludzkich warunkach. W dalszej części uczniowie wraz z nauczycielami pielgrzymowali do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Tutaj najpierw modlili się w kaplicy cudownego obrazu przed wizerunkiem Madonny, później odprawili Drogę Krzyżową na wałach jasnogórskich, a następnie uczestniczyli we Mszy świętej, polecając Maryi swoje rodziny, siebie samych, a zwłaszcza na czas czekających ich egzaminów gimnazjalnych.